Furkan Dergisi’nin 56. Nüshasının Dosya Mevzusu Kültür İnkılâbı

Furkan Dergisi Gündem 17 Mart 2017 0 Yorum

“Kaybettirilen ruhumuzu bulma yolunda” Kültür İnkılâbı’nın nasıl ve niçin’ine cevab arandığı dosyada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son senelerde Kültür İnkılâbı bahsini dile getirmesine dikkat çekiliyor.
 
Dosya kapsamında Ercan Çiftçi “Kelimeler, Semboller ve İmajlar üzerinden Kültür Emperyalizmi”ni, Ömer Faruk Akman “Kültür İhtilâli Çerçevesinde Mimârî ve Şehircilik Anlayışımız”, Abdurrahman Hacımelek “Üst Akıl’ın Cihanşümûl Operasyonu: Felsefe ve Geleneksel Ekol’ün İslâm Tasavvufu’na Yönelik Suikasdleri”ni ve Zeynep Nurseli Güleç ise, Afrikalı kabile Reisi TUİAVİ’nin modern Batı eleştirisi yaptığı günlük yazılarının derlemesinden mülhem “Göğü Delen Adam” kitabı üzerinden İslâm inkılâbında insan, şehir, aydın, adalet anlayışını Büyük Doğu-İbda külliyatından işaretlemiş.

Başyazıda Saadeddin Ustaosmanoğlu, Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun Marifetname eserindeki “Devlet ve İdare” başlıklı 7. Levha’daki hikmetlerin izinde, günümüzde mesele hâline gelmiş Sistem mevzusuna değinmiş.
 
Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in eserlerini Arabca’ya çeviren Prof. Dr. Muhammed Harb’le yapılan mülâkatta Üstad ve İslâm dünyasındaki fikir hareketleri konuşulmuş. Prof. Harb, “İslâm mütefekkkirleri arasında Necip Fazıl gibi kimse çıkmadı” diyor.
 
Melikşah Sezen “Selefî İstismarında Bir Mâturîdî: İmam Birgivî”, Ömer Faruk Deliktaş “İlk Türkçe Siyer: Mustafa Darir Efendi ve Siyer-i Nebi’si” ve “Direnme Maddi Güçle Değil Ruhla Olur” başlığıyla Tayfa Sohbetleri de dergide yer alan makaleler.
 
Ayrıca, Mahmud Ustaosmanoğlu Hazretleri’nin ve İsmailağa Camii’nde şehid edilen Hızır Ali Muradoğlu ile Bayram Ali Öztürk Hocaefendilerin de sohbetlerini de Furkan Dergisi’nin 56. nüshasında okuyabilirsiniz.
 
Furkan Dergisi’ne, (0212) 5346322 – (0535) 5742226 telefon numaralarından ve www.furkandergisi.com/abone/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder