Kültür-Sanat

Bu yıl Eyüpsultan Belediyesinin ev sahipliğinde, Feshane Caddesi'nde okurlarla buluşan "10. Uluslararası Dergi Fuarı"nın açılışı, Zal Mahmut Paşa Camisi'nin avlusunda gerçekleştirildi.

Açılışa konuk olan eski Kültür ve Turizm Bakanı ve AK Parti Milletvekili Nabi Avcı, emeği geçenlere teşekkür ederek, fuarın hayırlara vesile olmasını diledi.

Avcı, konuşmasında genç dergicileri de yaptıkları faaliyetlerden dolayı tebrik ederek, heyecanlarının hiç dinmemesi gerektiğini söyledi.

"Edebiyat Dergileri", "Gençlik Dergileri", "Fanzin Dergiler", "Okul Dergileri", "Misafir Dergiler" ve "İctimai Dergiler" bölümlerinden oluşan fuarda bu yıl yaklaşık 250 dergi yer alıyor.

Ayrıca bu yıl ana teması "Okul Dergiciliği" olan fuar, 29 Nisan'da sona erecek.

Fuarı ziyaret eden TBMM Başkanı Mustafa Şentop da genç dergicilerle sohbet ederek, çeşitli dergiler satın aldı.

(AA)

İçtimâi ve tasavvufî dergi Furkan 59. nüshasında, üç asırdır reklam ve itikad edilen ‘Batı medeniyeti' isimli insan ve mâsûmiyet mezbahasını teşhir ediyor.

Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in “Avrupalı olmamanın şerefi” ifâdesini kapağa taşıyan Furkan Dergisi Batı’yı tarihiyle, felsefesiyle, inancıyla, mimarisiyle ve kadına bakışıyla ele alıyor.

Kâbeleştirilmeye çalışılan Batı’nın ne olduğunu, “bilmeyi bilmenin mektebi Büyük Doğu-İbda”nın ölçüleri ışığında hazırlanan dosyada yer alan şu makalelerle anlatılmaya çalışılmış:

Batı’nın Hâl-i Pürmelâli Saadeddin Ustaosmanoğlu

Batı Kötüdür Mustafa Saka

Avrupa Bir Medeniyet Projesi Değil Bir İnsanlık Trajedisidir Ercan Çifci

Batı’ya Üstünlük Batı’da Üstünlük Ömer Ekrem Keçeci

Batı’ya Mâsum Ayak Basmadı Abdurrahman Hacımelek

Kadının Avrupalı Olma Talihsizliği Zeynep Nurseli Güleç

Amerikan Şehirlerinin Ölümü Ömer Faruk Akman

Her nüshasında olduğu üzere 59. nüshasında da Furkan Dergisi, İsmailağa kürsüsünden sohbetlere yer vermiş:

Kurân Ehli Allah Ehli’dir Mahmud Ustaosmanoğlu Hazretleri

Sohbet ve Fetvâ Âdâbı Şehid Hızır Ali Muradoğlu Hoca

Ümitle Korku İçinde Olmak Şehid Bayram Ali Öztürk Hoca

Ayrıca dergide Melikşah Sezen, müsteşriklerle birlikte hadîs-i şerîflerde şübhe oluşturmak için mesai harcayanlardan biri olan M. Said Hatipoğlu’nun “Hilafetin Kureyşîliği” adlı kitabındaki çarpırtmaları“Hilafetin Kureyşîliği Hadîsi ve Bir Kitab” başlıklı makalesinde teşhir ediyor.

Furkan Dergisi 59. nüshasında okuyucularına, perde arkasına geçişinin 57. sene-i devriyesi olan Ahıskalı Ali Haydar Efendi Hazretleri'nin ve 3 Eylül 2006’da İsmailağa camii içerisinde şehid edilen Bayram Ali Öztürk Hocaefendi’nin posterlerini hediye ediyor.

Furkan Dergisi'ni http://www.koklerkitap.com/urun-furkan-dergisi-59-sayi.htmlbağlantısında temin edebilirsiniz.

Türkiye Dergiler Birliği'nin 8'incisini düzenlediği Uluslararası Dergi Fuarı'nda "Cezaevinde Dergicilik" konuşulacak.
4-9 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Sirkeci Garı'nda gerçekleşecek fuarda Furkan Dergisi, "Cezaevinde Dergicilik" başlığıyla konferans tertipliyor.
Konferansta, 28 Şubat darbesinin iki tutsak gazetecisi, Star Gazetesi yazarı Yakup Köse ve Milat Gazetesi yazarı Tayyar Tercan cezaevi şartlarında dergi çıkartarak zulme nasıl direndiklerini anlatacaklar.
5 Mayıs'ta gerçekleşecek konferans saat 17.00'de başlayacak.

  • 1